Jo, jo... To slýchám často. "On má líný jazyk, on nemůže pořádně mluvit."
Ale co je to ten "líný jazyk"?
A opravdu se "s ním" nedá správně artikulovat?
Co se s tím dá dělat?
ODBOČKA K MAMINCE V PARKU
Ještě naposledy se na maličkou chvilku zastavím u „maminky v parku“. Souhlasíte?
Docela ji chápu: chodí do práce, má svoje sny a ambice a je maminka dítěte, které má (patrně) nerozvinutou artikulaci.
S tím, že se nám narodí dítě, které nebude úplně „podle tabulek“ nepočítáme. Na svoje dítě se těšíme, sníme si o něm svoje sny... V těch snech určitě není nic o tom, jak denně „cvičíme řeč“ a běháme každý týden k logopedovi.
A navíc!
KDYŽ MOJE DCERA "RÁČKOVALA", TO BYLO "CHYTREJCH"!
Vzpomínám si na dětství svojí starší dcery.
Ona byla neskutečná! Byla sladká, už v předškolním věku projevovala talent na spoustu věcí a byla zvídavá... A „ráčkovala“.
A co viděly všechny babičky, tetičky sousedky, kolegyně a další lidé v okolí? Viděli tu úžasnou nádhernou holčičku? Nebuďte v omylu! Viděli dítě, co ráčkuje.
A protože každý z nich znal někoho, komu dítě „ráčkovalo“, všichni byli „ohněm kovaní logopedové“ a častovali mě „zaručeně dobrými radami.“ A já bych se byla nejradši viděla v… v jiné dimenzi. Dneska bych všechny tyhle radílky „utřela jako nudli pod nosem“, ale tenkrát mi bylo kousek přes dvacet a byla jsem tak nějak více způsobná. A nebo zoufalá. :)
Od té doby uplynula spousta času. Dcera je stále stejně sladká a úžasná a artikulaci má naprosto v pořádku.
A mě zbyla poučka pro mne – nikdy nikomu nedávej nevyžádané rady. :D
Teď se toho ale chvilku nebudu držet.
DÍTĚ NEMUSÍ HNED MLUVIT JAKO JAN ZLATOÚSTÝ
Zpět k dítěti maminky v parku. A přeneseně i ke spoustě jiných maminek, které se zajímají o komunikaci a řeč svého dítěte (takže vlastně ke všem maminkám).
Je mnoho poruch a vad komunikace a řeči u dětí. Tou nejčastější je patrně porucha artikulace, tedy stav, kdy dítě „žvatlá“ nebo si „šlape na jazyk“.
Na to, abychom tu probírali všechny možné vady řeči a komunikace, je tu málo místa. Takže to všechno teoretické vynecháme a PODÍVÁME SE NA ČASTOU PŘÍČINU PORUCHY ARTIKULACE A NA TO, CO S TÍM MŮŽEME JAKO MAMINKY DĚLAT.
Souhlasíte?
JAK VYPADÁ JAZYK?
Nejdřív jedna otázka:
Víte, jak vypadá v klidu dobře rostlý lidský jazyk?
Aaaaa! Pomoc! To jsem nechtěla! Neutíkejte k zrcadlu kontrolovat si jazyk! Já vám to povím!
Pozdě. Tak jo.
Tak jak ten jazyk, když je v klidu v ústech, když nežvýkáme, nepolykáme ani nemluvíme, vypadá?
Jasně že ano! Vypadá skoro jako koule!
Jazyk je sval, který má ve svojí klidové poloze (to je odborný termín pro stav, kdy jazyk vůbec nic nedělá a je v klidu) kulovitý tvar. Když je naprosto v klidu, vyplňuje dutinu úst tak, že horní plochou přiléhá k hornímu patru a špičkou se lehce opírá o dáseň za horními zuby.
VYPADÁ TO TROCHU JINAK?
Že to tak není? Ajaj!
Ano, někdy to tak opravdu není. U dětí to vídám docela často.
Je to ten stav, kdy jazyk v ústech leží rozplácnutý „na dně“. Občas je to tak nápadné, že jazýček dítěti lehce „vylézá“ mezi zoubky a dítě má prakticky neustále pootevřená ústa.
Děti s touto „nedobrou“ klidovou polohou jazyka mají problém nejenom s artikulací (zejména sykavky jsou pro ně oříšek). Tyhle děti často nedobře spí, pomalu nebo špatně (nebo obojí) jedí, mohou být trochu neklidnější, mohou občas slinit a občas mohou i hůř slyšet. Má to svoje odůvodnění.
Jazyk, který ochable leží „na dně“ úst, musí někam rozprostřít všechnu svoji hmotu. Proto nejenom že tlačí na zoubky, ale navíc ještě „přetéká“ do krčku a znesnadňuje průchod vzduchu vdechovaného nosem přes tracheu do plic. Takže dítě nedokonale dýchá. A požvýkat potravu s ochablým jazykem, který se ani za zlaté sele nechce zvednout k hornímu patru, je téměř nemožné.
FITKO PRO JAZYK
Tak. A co s tím?
Co děláte, když máte ochablá lýtka nebo paže? (Jako bych vás slyšela! No jo, dobře, ani mně se nechce cvičit. :D :D :D ) V ideálním případě zajdete do posilovny.
Co uděláte, když má vaše dítě ochablý jazyk (jazyk je taky sval!!!)? Budete si hrát na JAZYKOVÉ FITKO!
Rekapitulace:
Co je problém? - Placatý ochablý jazyk, co se nechce moc hýbat.
Čeho chceme dosáhnout? - Hbitého a správně položeného jazyka.
Proč? - No přece protože je to snadný způsob, jak se vyhnout složitým problémům.
JAZYKOVÉ FITKO (zkráceně JAFIT) je jednoduché. A je vhodné jako prevence a zdroj legrace naprosto pro každého.
CO JE TŘEBA DODRŽET
Je potřeba si něco pamatovat.
1. Dítě se musí u cvičení bavit, proto cvičení děláme jako soutěže mezi dítětem a sebou.
Chcete mi říct něco o důstojnosti a o tom, že si při tom soutěžení slintáte na triko? :D Neblázněte! Vždyť je to zábava!
2. JAFIT pracuje se zátěží na jazýčku.
Zvažte, co je pro dítě vhodné.
V originálních doporučeních se doporučuje používat silikonové kolečko o průmětu cca 7 – 8 mm.
Se silikonovým kolečkem nemám dobrou zkušenost. Kolečko je lehké a děti je sem tam téměř vdechly. Často je i spolkly a pak se musely kontrolovat bobečky, jestli už vyšlo na opačném konci ven z těla. Kromě toho... Já sama jsem s tím měla problém, bylo mi na jazyku nepříjemné a vyvolávalo u mne dávivý reflex.
Začala jsem tedy používat potraviny – lipo čočky, malé pastilky hroznového cukru, kolečka „vypíchaná“ ze sýra,... Podle chuti dítěte a podle domluvy s maminkou.
3. JAFIT je skutečné fitko, takže sval skutečně zatěžuje.
Proto cvičíme vždy intenzívně a krátce.
Je lépe „vzít si“ jeden cvik, zacvičit si ho 3x až 4x a pryč od toho! (vezme to cca 1 minutu)
4. Cvičíme, jak nejčastěji to jde.
Protože ke cvičení využíváme jako zátěž jazyka potravinu, máme ideální příležitost věnovat se JAFIT chviličku u každého jídla.
Pokud cvičíme s lipočočkami nebo pastilkami z hroznového cukru, které můžeme mít stále po kapsách, můžeme si chviličku zacvičit i na procházce, v parku,... Kdekoliv.
"Jafitovými" cviky může dítě soutěžit s maminkou, s tatínkem, s babičkou, s dědečkem, s tetou, se strýcem... Jednoduše...
S JAFIT MŮŽETE UŽÍT I SPOUSTU LEGRACE!
ZAJÍMÁ VÁS, JAK SE JAFIT CVIČÍ?
NAPIŠTE SI O NÁVOD ZDARMA!