top of page

JAFIT - logopedické cviky

Šest základních cviků JAFIT = šest soutěživých aktivit pro správnou klidovou polohu jazyka = šest veselých zastávek na cestě (nejen) k hezkým sykavkám. 

Není nic jednoduššího, než začít hned. 

 

 

 

REKAPITULACE

 

JAK CVIČÍME JAFIT

 

Cvičíme vždy vesele, intenzivně a krátce.

 

Cviky JAFIT skutečně atakují sval jazyka. Při neúměrně dlouhém jednorázovém cvičení mohou způsobovat nepříjemné pocity „pod jazykem" (podobně jako třeba dlouhý běh způsobí nepříjemné pocity v nohách).

 

ZPOČÁTKU TO MOŽNÁ NEPŮJDE JEDNODUŠE

 

Že bude všechno krásné a jednoduché a do dvou týdnů bude po problému, vám slíbit nemohu. Budete působit na sval a budete na něj působit tak, aby výsledek působení byl trvalý.

V první fázi si budete vy i vaše dítě navykat na pravidelnost a četnost cvičení a budete stavět optimální stereotypy zařazení cvičení do režimu vašeho dne.

Ochablý sval jazyka vašeho dítěte bude zpočátku trochu „vzdorovat“ cvičení a zátěž bude víc na zemi, než na jazyku. ZASMĚJTE SE TOMU A VYDRŽTE!

Z vlastní praxe mám vysledováno, že první výsledky přijdou tak po měsíci práce (to jste někde u cviku č. 2). Je nutné skutečně postupovat pomalu a vydržet.

 

JAK PROVÁDĚT CVIKY

 

Nikdy nezaměňujeme pořadí cviků. Cviky jsou seřazené tak, aby fungovaly optimálně a účinně.

Nikdy neprocvičujeme víc, než dva cviky současně.

Začneme cvikem 1 a dokud jej dítě neprovádí skutečně jistě, k dalšímu cviku nepřistupujeme.

Další cvik začínáme cvičit teprve tehdy, když je cvik předchozí bezpečně zvládnutý.

 

JAK POZNÁME, ŽE CVIČÍME SPRÁVNĚ

 

Lehkým dotekem ruky pod bradou dítěte snadno kontrolujeme správnost provedení cviku – optimální napětí svalu jazyka se projeví i napětím pod bradou.

Kontrolu provádíme průběžně vizuálně – rovný jazyk přece poznáme.

Kontrola se provádí i sama – při nezvládnutí cviku nebo při jeho nesprávném provedení zátěž z jazyka padá.

 

PRAVIDLA PRO JAFIT

 

  1. Dítě se musí u cvičení bavit, proto cvičení děláme jako soutěže mezi dítětem a sebou.

  2. Cvičíme vždy krátce. JAFIT je skutečné fitko, takže sval skutečně zatěžuje. Proto cvičíme vždy intenzívně a krátce. Je lépe „vzít si“ jeden cvik, zacvičit si ho 3x až 4x a pryč od toho! (vezme to cca 1 minutu)

  3. Cvičíme jak nejčastěji to jde. Protože ke cvičení využíváme zátěž „potravinovou“ jazyka, máme ideální příležitost věnovat se JAFIT chviličku u každého jídla. Pokud cvičíme s lipočočkami nebo pastilkami z hroznového cukru, které můžeme mít stále po kapsách, můžeme si chviličku zacvičit i na procházce, v parku,... Kdekoliv. Jafitovými cviky může dítě soutěžit s maminkou, s tatínkem, s babičkou, s dědečkem, s tetou, se strýcem... Jednoduše... S JAFIT MŮŽETE UŽÍT I SPOUSTU LEGRACE!

 

 

 

ZÁKLADNÍ BATERIE CVIKŮ

 

 

PŘEDCVIK - „Bankomat“

Cíl cviku: umožnit „procítění“ jazyka a jeho vědomé ovládání

Motivace: vysuň parádně rovný jazyk z pusy – jako karta z bankomatu

Zkoušíme bez zátěže.

 

 

 

Pouze jazyk z pusy vysuneme (nikoliv vyplázneme), omezíme se na pohyb jazyka vpřed ven z úst a zase zpět. Cvik provádíme pomalu. Provedení můžeme kontrolovat v zrcátku.

 

 

 

CVIK 1 - „Tácek“

 

 

 

 

 

Cíl cviku: umožnit „procítění“ jazyka a jeho vědomé ovládání se zátěží (zátěž působí jako stimulační i kontrolní prvek), posílení zadních svalových snopců jazyka.

Motivace: vysuň parádně rovný jazyk z pusy – jako tácek, a udrž na něm zátěž (lipočočku, kousek sýra, kolečko mrkve...)

Zkoušíme se zátěží.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pouze jazyk z úst vysuneme (nikoliv vyplázneme), položíme na špičku jazyka zátěž a chvíli (cca 5 s.) se snažíme zátěž na jazyku udržet. Ústa jsou stále otevřená.

Cvik několikrát zopakujeme. Provedení můžeme kontrolovat v zrcátku.

 

 

 

CVIK 2 - „Vozíček“

 

 

 

Cíl cviku: umožnit „procítění“ jazyka a jeho vědomé ovládání se zátěží (zátěž působí jako stimulační i kontrolní prvek), posílení středních svalových snopců jazyka.

Motivace: vysuň parádně rovný jazyk z pusy – jako tácek, a udrž na něm zátěž (lipočočku, kousek sýra, kolečko mrkve...), výborně... A teď zátěž povozíme do úst a zase ven.

Zkoušíme se zátěží.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pouze jazyk z úst vysuneme (nikoliv vyplázneme), položíme na špičku jazyka zátěž a chvíli se snažíme zátěž na jazyku udržet, než „jazyk vybalancujeme“. Pak pomalu „zasuneme“ rovný jazyk se zátěží do úst (ústa jsou stále otevřená) a pomalu jej zase z úst vysuneme.

Cvik několikrát zopakujeme. Provedení můžeme kontrolovat v zrcátku.

 

 

CVIK 3 - „Houpačka“

 

 

Cíl cviku: umožnit „procítění“ jazyka a jeho vědomé ovládání se zátěží (zátěž působí jako stimulační i kontrolní prvek), posílení předních svalových snopců jazyka.

Motivace: vysuň parádně rovný jazyk z pusy – jako tácek, a udrž na něm zátěž (lipočočku, kousek sýra, kolečko mrkve...). Výborně. A teď zátěž pohoupej.

Zkoušíme se zátěží.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pouze jazyk z úst vysuneme (nikoliv vyplázneme), položíme na špičku jazyka zátěž a chvíli počkáme, než „jazyk vybalancujeme“. Pak pomalu zvedáme CELÝ jazyk (nikoliv pouze ohnutou špičku jazyka) k hornímu rtu a zase zpět. Ústa jsou stále otevřená.

Cvik několikrát zopakujeme. Provedení můžeme kontrolovat v zrcátku.

 

 

 

A VSTUPUJEME NA VYŠŠÍ LEVEL

 

 

 

CVIK 4 - „Dvojitý tácek“

Provádíme stejně jako cvik 1, jenom je to těžší o to, že na přední části jazyka leží zátěže dvě. To automaticky zvyšuje nárok na vybalancování a automaticky to zapojuje svaly jazyka intenzivněji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cvik několikrát zopakujeme. Provedení můžeme kontrolovat v zrcátku.

 

 

 

CVIK 5 - „Dvojitý vozíček“

 

 

Provádíme stejně jako cvik 2, jenom je to těžší o to, že na přední části jazyka leží zátěže dvě. To automaticky zvyšuje nárok na vybalancování a automaticky to zapojuje svaly jazyka intenzivněji.

Cvik několikrát zopakujeme. Provedení můžeme kontrolovat v zrcátku.

 

 

 

CVIK 6 - „Dvojitá houpačka“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Provádíme stejně jako cvik 3, jenom je to těžší o to, že na přední části jazyka leží zátěže dvě. To automaticky zvyšuje nárok na vybalancování a automaticky to zapojuje svaly jazyka intenzivněji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cvik několikrát zopakujeme. Provedení můžeme kontrolovat v zrcátku.

 

 

A POKROČILI JSME NA DALŠÍ LEVEL.

Máme natolik vládu nad svým jazýčkem, že můžeme přejít na předposlední schůdek naší pomyslné cesty k (nejen) hezkým sykavkám.

 

CHCETE DOSTAT POPIS DALŠÍCH CVIČENÍ S MOŽNOSTÍ SKYPE NEBO TLF KONZULTACE?

Investujete do svého dítěte 200,- Kč?

cvik 1..jpg
cvik 2..jpg
cvik 3..jpg
CVIK 4..jpg
CVIK 5..jpg
CVIK 6..jpg
Kontaktujte nás

Děkujeme za odeslání!

O detech s Lenou (2).png
bottom of page