top of page

 

 

 

 

 

JAFIT - logopedické cvičení (co je dobré dodržet)

Co je dobré při logopedickém cvičení JAFIT dodržet a čemu se vyhnout? Jak si udělat ze cvičení radostnou chvilku? Jak dojít k cíli s úsměvem?

Čtěte zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKAPITULACE

 

Co je problém? - Placatý ochablý jazyk, co se nechce moc hýbat.

Čeho chceme dosáhnout? - Hbitého a správně položeného jazyka.

Proč? - No přece protože je to snadný způsob, jak se vyhnout složitým problémům.

 

CO JE „JAFIT“

 

Název JAZYKOVÉ FITKO (zkráceně JAFIT) je „pracovní název“ pro cvičení orofaciální stimulace, která vychází z metody orofaciální stimulace podle Moralese. „JAFIT“ se dobře pamatuje.

Výchozí Moralesova metoda je soubor cviků a stimulací, jejichž účinnost je prověřená šedesáti lety praxe. Sama s těmito cviky pracuji třicet let. Za tu dobu jsem je mírně modifikovala a přizpůsobila práci i s malými dětmi (včasná prevence je základem úspěchu).

NEJDE O METODU ZASTARALOU? NE! JDE O METODU ÚČINNOU A PROVĚŘENOU.

 

Pokud teď máte na jazyku připomínku, že jde o metodu starou či zastaralou a už nemůže fungovat, uklidním vás:

1. Genotyp člověka se mění velmi pomalu. Trvá desítky tisíc let, než se promění tak zásadně, aby se změnily poměry a funkce jednotlivých svalů lidského těla. Logicky tedy i tisíc let je u cviků pro posílení svalu lidského těla celkem zanedbatelná doba.

  1. Většina metod a postupů, jak pracovat s dětmi, už byla dávno vymyšlená, jenom je někdy zatěžují zbytečná očekávání nebo předsudky. Odložíme-li tyto nesmyslné zátěže, které na většině již vymyšlených věcí leží, máme dokonalý „materiál“ prověřený léty praxe.

 

NA CO SE JAFIT ZAMĚŘUJE

 

Cviky JAFIT jdou přímo k jádru problému: zaměřují se na sval jazyka a cíleně jej posilují. To znamená, že používají jenom takové postupy, které přímo ovlivňují stav svalu jazyka.

První a nejjednodušší cvik posiluje hlubokou bázi svalu jazyka, druhý cvik na to navazuje a posiluje další svalové snopce... Cvičením tedy drobnými kroky dosáhneme stavu, kdy je sval jazyka pevný a silný a skutečně zaujímá v ústech onu kýženou správnou klidovou polohu.

 

JAKÉ POTŘEBUJEME POMŮCKY PRO JAFIT

JAFIT pracuje se zátěží na jazýčku.

Zvažte, co je pro dítě vhodné.

V originálních návodech se používá silikonové kolečko o průmětu cca 7 – 8 mm. Nemám s tím dobrou zkušenost. Kolečko je lehké a děti je sem tam téměř vdechly. Často je i spolkly a pak se musely kontrolovat bobečky, jestli už vyšlo na opačném konci ven z těla. Kromě toho... Já sama jsem s tím měla problém, bylo mi na jazyku nepříjemné a vyvolávalo u mne dávivý reflex.

Používám potraviny – lipo čočky, malé pastilky hroznového cukru, kolečka „vypíchaná“ ze sýra,... Podle chuti dítěte a podle domluvy s maminkou.

 

 

 

 

JAK CVIČIME JAFIT

 

Cvičíme vždy vesele, intenzivně a krátce.

 

Cviky JAFIT skutečně atakují sval jazyka. Při neúměrně dlouhém jednorázovém cvičení mohou způsobovat nepříjemné pocity „pod jazykem" (podobně jako třeba dlouhý běh způsobí nepříjemné pocity v nohách).

 

ZPOČÁTKU TO MOŽNÁ NEPŮJDE JEDNODUŠE

 

Že bude všechno krásné a jednoduché a do dvou týdnů bude po problému, vám slíbit nemohu. Budete působit na sval a budete na něj působit tak, aby výsledek působení byl trvalý.

V první fázi si budete vy i vaše dítě navykat na pravidelnost a četnost cvičení a budete stavět optimální stereotypy zařazení cvičení do režimu vašeho dne.

Ochablý sval jazyka vašeho dítěte bude zpočátku trochu „vzdorovat“ cvičení a zátěž bude víc na zemi, než na jazyku. ZASMĚJTE SE TOMU A VYDRŽTE!

Z vlastní praxe mám vysledováno, že první výsledky přijdou tak po měsíci práce (to jste někde u cviku č. 2). Je nutné skutečně postupovat pomalu a vydržet cca 4 měsíce.

Pro inspiraci vkládám video s mým vnoučkem Zdenečkem. Je teprve tříletý a jeho artikulace odpovídá jeho věku. Takže cíleně nic necvičíme. Jenom si tak hrajeme u snídaně. Z nahrávky je jasné, že Zdenečka cviky (i příprava zátěže pro cvičení) opravdu baví. TAK SE DO TOHO PUSŤTE TAKÉ.

 

 

JAK PROVÁDĚT CVIKY

 

Nikdy nezaměňujeme pořadí cviků. Cviky jsou seřazené tak, aby fungovaly optimálně a účinně.

Nikdy neprocvičujeme víc, než dva cviky současně.

Začneme cvikem 1 a dokud jej dítě neprovádí skutečně jistě, k dalšímu cviku nepřistupujeme.

Další cvik začínáme cvičit teprve tehdy, když je cvik předchozí bezpečně zvládnutý.

 

JAK POZNÁME, ŽE CVIČÍME SPRÁVNĚ

 

Lehkým dotekem ruky pod bradou dítěte snadno kontrolujeme správnost provedení cviku – optimální napětí svalu jazyka se projeví i napětím pod bradou.

Kontrolu provádíme průběžně vizuálně – rovný jazyk přece poznáme.

Kontrola se provádí i sama – při nezvládnutí cviku nebo při jeho nesprávném provedení zátěž z jazyka padá.

PRAVIDLA PRO JAFIT

 

  1. Dítě se musí u cvičení bavit, proto cvičení děláme jako soutěže mezi dítětem a sebou.

  2. Cvičíme vždy krátce. JAFIT je skutečné fitko, takže sval skutečně zatěžuje. Proto cvičíme vždy intenzívně a krátce. Je lépe „vzít si“ jeden cvik, zacvičit si ho 3x až 4x a pryč od toho! (vezme to cca 1 minutu)

  3. Cvičíme jak nejčastěji to jde. Protože ke cvičení využíváme zátěž „potravinovou“ jazyka, máme ideální příležitost věnovat se JAFIT chviličku u každého jídla. Pokud cvičíme s lipočočkami nebo pastilkami z hroznového cukru, které můžeme mít stále po kapsách, můžeme si chviličku zacvičit i na procházce, v parku,... Kdekoliv. Jafitovými cviky může dítě soutěžit s maminkou, s tatínkem, s babičkou, s dědečkem, s tetou, se strýcem... Jednoduše... S JAFIT MŮŽETE UŽÍT I SPOUSTU LEGRACE!

 

 

 

 

ZAJÍMÁ VÁS, JAK SE JAFIT CVIČÍ? PŘEJDĚTE NA DALŠÍ ČLÁNEK!

O detech s Lenou (2).png
cyELtXg3nsNk_s1600x1600.jpg
20200925_102425.jpg
bottom of page